В новия брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане с цел подкрепа на семейства с деца при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка.
Семейства с деца до 14 години ще имат право на месечна целева помощ по време на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка, в случай че двамата или единият от работещите родители не могат да работят дистанционно от вкъщи и нямат възможност да ползват платен отпуск. Същото право ще имат и родители, които отглеждат сами децата си.
Право на новата помощ ще имат и семействата, в които двамата или единият от родителите са останали без работа, но нямат право на обезщетение за безработица или в случай, че размерът на обезщетението е по-малък от минималната заплата. Месечна помощ ще могат да получат и семейства, в които двамата или единият от родителите се самоосигуряват, но не могат да работят поради въведените ограничения във връзка с извънредното положение или извънредната епидемична обстановка.
За отпускане на помощта средномесечният доход на член от семейството за месеца, предхождащ подаването на заявлението-декларация, следва да бъде по-нисък или равен на размера на месечната минимална работна заплата.
Обнародвани са анекси към двата национални рамкови договори – този за медицинските и този за денталните дейности, с които се повишават средствата в сектор здравеопазване. Клиничните пътеки ще бъдат увеличени с 20 лева, с които ще се покриват тестовете за COVID-19. И отделно клиничните пътеки ще се увеличат с 10%, считано от 1 август до 31 декември.
Цените на първични и вторични прегледи също се увеличават с 10%, увеличават се и обемите. В денталната помощ се предвижда покачване на цените на дейностите без протезите с приблизително 10%, като целта е да се увеличат месечните плащания, считано от 1 август 2020г. Това ще доведе до повишаване качеството на предлаганата дентална помощ, смята още здравният министър. С 10% се увеличават и цените при фармацевтите при заплащането на рецепти, които са 100 % реимбурсирани от НЗОК.
Промени има в Наредба № 11 от 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците, които са с цел прецизиране и допълване на текстовете, свързани с провеждане на изпити за промяна на окончателна оценка при завършване на първи гимназиален етап, като се урежда времето – след завършване на учебните занятия в X клас.
Обогатяват се изпитните тестове за провеждане на националното външно оценяване в IV клас, в VII клас и в Х клас с формат, който допуска интегриране на компетентности по няколко учебни предмета в един тест и конкретизиране на основния учебен предмет, към който се съотнася полученият за всяка задача резултат.
Поради смяна на фокуса в обучението от преподаване на знания към овладяване на ключови компетентности и развитието на способности да се решават проблеми е необходимо да се приложи такъв изпитен формат, който да измерва формирането на умения у учениците да прилагат знанията си на практика