Въпреки че хазартният бранш успя да си „отдъхне“, след като част от спорните промени в Закона за хазарта, предложени от лидера на НФСБ Валери Симеонов, не получиха парламентарна подкрепа, се оказва, че браншът все пак е изправен пред сериозни трудности заради поредния ремонт на законодателната рамка.
Според записаните изменения в Закона за хазарта, приети на второ четене от ресорната Комисия по бюджет и финанси на 16 юли, финансовите изисквания за малките компании от бранша са силно завишени, а достъпът на еднолични търговци до лицензи за казина и игрални зали на практика е преустановен. Правото на това ще имат само дружества с ограничена отговорност или акционерни дружества с поименни акции. Трябва да отбележим, че промените бяха направени от Валери Симеонов и подкрепени от ГЕРБ между двете четения на законопроекта.
Съгласно приетите текстове изискванията за изцяло внесен капитал се повишават на 3 млн. лв. за казината и 1 млн. лв. за игрална зала. Въвежда се и нова, еднократна такса за казина и игрални зали – съответно по 2 и 1 млн. лв., ако лицензът е 10-годишен.
Пак по предложение на Симеонов бяха повишени и сумите за направени инвестиции, с които операторите трябва да се ангажират, за да получат лиценз.
“Посредством въвеждането на изключително високи, без аналог в България, еднократни такси за „издаване и поддържане на лиценз“ за игри в игрални зали и казина, в размери между 500 хил. лв. и 2 млн. лева, се редуцира бизнеса на малките и средни предприятия в тази сфера на дейност. Смятаме, че подобно действие няма да постигне целите, заложени в мотивите на вносителите, а ще доведе до консолидации и глобализация в бранша, което противоречи на принципите за поощряване на дребния и среден бизнес, особено в условията на пандемия и предстояща тежка икономическа криза”, това се казва в становище на Българската търговска асоциация на производителите и организаторите от игралната индустрия (БТАПОИИ), изпратено днес до медиите.
Повече подробности по темата четете тук.