Членове на Висшия съдебен съвет предлагат Единният портал за електронно правосъдие (ЕПЕП) да се надгради така, че гражданите и адвокатите да могат комуникират изцяло електронно със съда.
Според Боян Новански, Драгомир Кояджиков и Огнян Дамянов, ако функционалностите на ЕПЕП не бъдат доработени, тогава не би могло да се реализира цялостно е-правосъдие, а от там и да се осъществи реформата на съдебната карта. С този основен аргумент те предлагат ВСС да вземе решение за надграждане на портала така, че той да дава възможност за извършване на удостоверителни изявления и процесуални действия в електронна форма и да се развие системата на електронно призоваване. Предложението им трябваше да бъде обсъдено още на днешното заседание на Пленума на ВСС, но заради сериозните технически проблеми, беше отложено.
По време на извънредното положение темата за функционалностите на ЕПЕП неведнъж беше обсъждана от кадровиците, като към тях имаше и много въпроси от адвокати. На предходно заседание на Съдийската колегия беше обърнато внимание и на несъответствието между функционалностите на портала и заложените към него изисквания в Закона за съдебната власт. Този проблем е отбелязан и от тримата членове на ВСС.
Новански, Кояджиков и Дамянов припомнят, че според чл. 360в, ал. 2 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), който влиза в сила от 1 януари 2021 г., Единният портал за електронно правосъдие трябва да осигурява следното: заявяване на извършването на удостоверителни изявления в електронна форма; извършване на процесуални действия в електронна форма; връчване на съобщения и призовки; достъп до поддържаните от органите на съдебната власт електронни дела и публични регистри. А в момента ЕПЕП не отговаря на по-голямата част от заложените в закона функционалности, отбелязват те. И добавят, че ако не бъдат предприети действия за надграждане на портала, е сигурно, че след 1 януари 2021 г. „ВСС ще разполага с информационна система, която не отговаря на законовите изисквания и най-вече дискредитира една от основните цели на съдебната реформа, която касае не само електронното правосъдие само по себе си, но и реформата на съдебната карта“.
Според тях ЕПЕП трябва да се развие така, че да дава възможност за подаване и получаване по електронен път на всякакви изявления до съда, документи, включително и писмени доказателства и др., както и провеждането на съдебни заседания чрез видеоконфренция.
Повече подробности по темата четете тук.