Линията вероятно е договорена с хипотезата, че България ще бъде приета в ERM II в рамките на месеци
Нищо вълнуващо или сензационно. Накратко така може да се опише от специалистите договорената между България и Европейската централна банка суап линия в размер на 2 млрд. евро, която ще остане в сила до 31 декември 2020 г., или толкова дълго, колкото е необходимо
Операцията не е нова, използва се още от 60-те години в Европа при решаване на ликвидни проблеми и най-просто може да бъде обяснена като „размяна на валути, без да има валутен риск“ (по-думите на д-р. Боян Иванчев, преподавател в УНСС). Защо тогава темата със суап линиите изведнъж влезе в дневния ред на управляващите и защо се наложи България да договаря евентуалното използване на такъв инструмент?
Страната ни заедно с Хърватия е поела твърдо пътя към валутно-курсовия механизъм ERM II и нашите политици в последните дни дадоха ясно да се разбере, че по този въпрос вече няма разминавания. Едва преди броени часове премиерът Борисов отново заяви, че очаква двете страни да се присъединят към механизма през юли.
От думите на финансовия министър Владислав Горанов и премиера Бойко Борисов стана ясно, че тази суап линия ще бъде „застраховка и още една възможност“ и ако страната ни е част от ERM II, ще може свободно и без ограничения да се възползва от валутните суап линии на ЕЦБ с цел да подкрепи валутния борд. Между присъединяването на лева към ERM II и договарянето на суап линия обаче няма директна зависимост, защото такива споразумения се сключват не само с държави извън еврозоната, но и извън ЕС. Според неофициални източници между председателя на ЕЦБ Кристин Лагард и БНБ е имало вторичен разговор за суап линията, в който тя категорично е обяснила, че валутната линия по никакъв начин не е свързана с участието на България в ERM II и не е предпоставка за приемането ни там.
Повече подробности по темата четете тук.