Полезно в ДВ (бр. 25 от 20.03.2020 г.)

В днешния брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за ограничаване изменението на климата, които предвиждат продължаване на действието на съществуващата дерогация за електропроизводителите в България, така че те да продължат да получават безплатни квоти.

Дадена е възможност на доставчиците на течни горива и енергия за транспорта да изпълнят задълженията си със спестявания на емисии нагоре по веригата, реализирани от проекти с начало 1 януари 2011 г.

Намалява се и административната тежест и се постигат финансови облекчения за операторите на инсталации, които отделят под 2500 тона еквивалент на въглероден диоксид годишно, като им е предоставена възможност да бъдат изключени от обхвата на СТЕ на ЕС. Потенциалните инсталации, които могат да се възползват от тази дерогация, са в областта на производството на керамични продукти, енергия за производствени нужди, металургия, дърводобив и дървопреработване.

Промени има в Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност – въвеждат се правила за извършване на корекции, в случаите, когато във VIES декларацията са посочени грешен идентификационен номер или неточни данни за доставката, които доставчикът може да обоснове. Корекциите се извършват във VIES декларацията за данъчния период, в който грешката е установена.

Предвидени са правила за доказване облагането на вътреобщностното придобиване в друга държава членка, където стоките пристигат или превозът им завършва, в случаите когато лицето, извършило изпращане или транспортиране на стоки в рамките на неговата икономическа дейност от територията на страната до територията на друга държава членка, не е регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка. Съответно е въведен и ред за корекция.

При въвеждане на стоки за континенталния шелф и изключителната икономическа зона, за лицата е въведено задължение за подаване по електронен път до Националната агенция за приходите, чрез използване на квалифициран електронен подпис, уведомление за въвеждането в 7-дневен срок преди първата извършена доставка за календарната година, което уведомление е валидно до края на годината.

Във връзка с въведения със закона режим складиране на стоки до поискване в правилника са въведени образци на електронни регистри, които се водят от лицата, прилагащи режима. Посочени са кодове, с които се отразяват различените операции, свързани с режима, които следва да бъдат посочени от лицата в отчетните регистри, справка – декларацията, VIES-декларацията, както и са допълнени изискванията към структурните файлове.

 Обнародвана е нова Наредба № Е-РД-04-1 от 12 март 2020 г. за топлоснабдяването, с която се цели присъединяването към топлопреносната мрежа да се приведе в съответствие с изискванията за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура, регламентирани в променения Закон за устройство на територията.

Освен това са прецизирани разпоредбите, регламентиращи дяловото разпределение на топлинната енергия. За отчетен период 2019/2020 г. определянето на прогнозните количества топлинна енергия за отопление и за битово горещо водоснабдяване на имотите на клиентите и изготвянето на изравнителните сметки ще се извършват по правилата на новата наредба.

 

Коментарите са затворени.