Полезно в ДВ (бр. 100 от 20.12.2019 г.)

В днешния брой на „Държавен вестник“ са обнародвани дълго обсъжданите промени в Гражданския процесуален кодекс, които касаят най-вече заповедното производство.

Измененията са свързани със защитата на потребителите и дори още сред основните принципи на гражданския процес е регламентирано задължението на съда да следи служебно за неравноправни клаузи с договорите с потребител. Изрично се записа, че делата на и срещу потребители са граждански, а не търговски. В чл. 410 ГПК пък беше предвидено, че „когато вземането произтича от договор, сключен с потребител, към заявлението се прилагат договорът, ако е в писмена форма, заедно с всички негови приложения и изменения, както и приложимите общи условия, ако има такива“.

С изменение в чл. 411 ГПК беше регламентирано, че съдът ще отказва издаването на заповед за изпълнение, ако „искането се основава на неравноправна клауза, сключена с потребител“. В полза на длъжника се предвиди, че срокът за изпълнение след издаването на заповедта вече няма да е двуседмичен, а едномесечен. Заявленията за издаване на заповеди за изпълнение срещу потребител вече няма да се подават до районния съд по постоянния адрес на длъжника, а до този, в който се намира настоящият му адрес.

Обнародван е Законът за държавния бюджет на Република България за 2020 г. В бюджета на Министерството на образованието и науката за догодина ще има 360 милиона лева повече за учителски заплати. Между 17 и 18% ще нараснат заплатите на педагогическите специалисти от 1 януари. Заплатите на социалните работници в Агенцията за социално подпомагане пък ще бъдат увеличени с 15%. Също така беше потвърдена сумата от 610 лева като размер на минималната работна заплата за държавен служител. Размерът на държавната субсидия за един получен действителен глас е 8 лв.

С преходните и заключителни разпоредби са приети промени в редица закони, сред които Закона за акцизите и данъчните складове, Закона за туризма, Закона за митниците и др. Съгласно промените в първия закон, система за видеонаблюдение и контрол трябва да има и в лицензираните складове за алкохол и тютюневи изделия. Видеокамери, освен в складовете, трябва да се монтират и на всички места, определени за влизане или напускане на физически лица от обекта.

Според промените в Закона за туризма онлайн, включително чрез електронна платформа, която свързва потребители на туристически услуги и лицата, които ги предоставят, могат да се предлагат туристически услуги само за категоризирани или регистрирани места за настаняване.

 

Промени има в Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с които са разписани ясни и подробни правила за провеждане на търговете за продажба на свободните имоти в бившите стопански дворове. По отношение на свободните имоти в стопанските дворове, върху които след 01.03.1991 г. са изградени сгради и/или съоръжения от физически или юридически лица, то те ще се обявяват за продажба само на общ търг. По този начин се дават равни възможности за участие на всички заинтересовани лица, в условията на свободна конкуренция. Регламентиран е изричен ред за законосъобразно приключване на административното производство с годен за обжалване индивидуален административен акт. Това важи за случаите, в които министърът на земеделието, храните и горите не одобри изцяло или частично протокола на тръжната комисия за резултатите от търга, с което ще се даде възможност на участниците да защитят правата си по съдебен ред.

 

Коментарите са затворени.