Нова Европейска финансова практика – септември 2019 г.

Нови решения

дело С-71/18 от 4 септември 2019 година

Данък върху добавената стойност – Продажба на поземлен имот, в който към момента на доставката има сграда – Сделка по доставка на поземлен имот, в който към датата на тази доставка има сграда, която не може да се квалифицира като доставка на „земя за строеж“, когато тази сделка е икономически независима от други доставки и не образува с тях една-единствена сделка дори ако намерението на страните е било сградата да бъде разрушена – Понятие „земя за строеж“ и „сграда“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Освобождаване от ДДС. Доставка на земя, заемана от сграда за частично разрушаване, на чието място следва да се построи нова сграда. При какви обстоятелства няколко последователни доставки като продажбата на сграда с поземления имот, в който е построена, разрушаването на тази сграда и след това строителството на нова сграда трябва да бъдат квалифицирани от гледна точка на облагането с ДДС като независими една от друга сделки или като една-единствена сделка, състояща се от няколко неразривно свързани доставки.

Понятие „земя за строеж“ и „сграда“.

Спор относно данъка върху добавената стойност, който следва да се плати за доставката на недвижим имот.

дело С-28/18 от 5 септември 2019 година

Технически и бизнес изисквания за кредитни преводи и директни дебити в евро – Единна зона за плащания в евро (SEPA) – Плащане чрез директен дебит – Достъп до плащания – Изискване за местопребиваване – Понятие „директен дебит“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Плащане с директен дебит в SEPA (единна зона за плащания в евро). Общи условия, изискващи местопребиваването на платеца да е в същата държава членка, в която е местопребиваването на получателя.

Понятие „директен дебит“.

Спор спор между Сдружение за информиране на потребителите и AG по повод невъзможността пътници, които не са с местопребиваване в Германия, да заплатят резервирани на интернет сайта на сдружението билети чрез директен дебит в евро по обща за Съюза схема за директен дебит в единната зона за плащания в евро.

дело С-145/18 от 5 септември 2019 година

Обща система на данъка върху добавената стойност — Намалена ставка на ДДС — Художествени фотографии, подготвени за печат от автора или под негов контрол, с подпис на автора и с пореден номер, в рамките на 30 копия — Национална правна уредба, ограничаваща прилагането на намалената ставка на ДДС само до фотографиите с художествен характер — Понятие „Произведения на изкуството“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Данък върху добавената стойност. Специални режими. Произведения на изкуството. Условия, на които трябва да отговарят фотографиите, за да се считат за произведения на изкуството, които могат да се ползват от намалената ставка на ДДС. Прилагане на намалена ставка по отношение на фотографии, които не отговарят на допълнителното условие да притежават художествена стойност.

Понятие „Произведения на изкуството“.

Спор между R и данъчната администрация по повод отказа на последната да приложи намалената ставка на данъка върху добавената стойност към доставката на някои фотографии.

дело С-331/18 от 5 септември 2019 година

Защита на потребителите — Потребителски кредит — Информация, която трябва да се съдържа в договора — Национална правна уредба, която предвижда задължението за посочване на разбивка на всяка погасителна вноска, показваща погасяването на главницата, лихвите и разходите

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Договори за потребителски кредити. Право на потребителите в договор за потребителски кредит да бъде посочена разбивка на вноските за погасяване на кредита на главница, лихви и други разходи. Националните правила, отнасящи се до действителността на сключването на договорите за кредит, които са в съответствие с правото на Общността.

Спор между T и P относно отговорността на последното, че не е посочило в договора за кредит разбивка на всяка погасителна вноска, която показва погасяването на главницата, лихвите и евентуално допълнителните разходи по кредита.

дело С-143/18 от 11 септември 2019 година

Защита на потребителите — Дистанционен договор за потребителски кредит — Право на оттегляне от договора — Упражняване на правото на оттегляне, след като изпълнението на договора е напълно приключено по изричното искане на потребителя — Съобщаване на информацията относно правото на потребителя да се оттегли от договора

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Дистанционна търговия на потребителски финансови услуги. Национална правна уредба, така както се тълкува в националната съдебна практика, която по отношение на дистанционен договор за финансова услуга между доставчик и потребител не изключва правото на оттегляне от договора на потребителя, в случай че този договор е изпълнен изцяло от двете страни по изричното искане на потребителя, преди потребителят да е упражнил правото си на оттегляне от договора. Възстановяване на получените плащания от страна на доставчика.

Спор във връзка с упражняването на правото на оттегляне от договор за кредит.

дело С-383/18 от 11 септември 2019 година

Защита на потребителите – Договори за потребителски кредити – Предсрочно погасяване – Право на потребителя на намаляване на общите разходи по кредита, отнасящи се до лихвата и разходите за оставащата част от срока на договора

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Право на потребителя на намаляване на разходите по кредит в случаите, когато той изцяло или частично е погасил предсрочно сума, дължима по договор за кредит. Заплащане на комисиона на съответната банкова институция, чийто размер не е обвързан с продължителността на договора. Право на намаляване на общите разходи по кредита в случай на предсрочното му погасяване, което включва и разходите, които не са обвързани със срока на договора.

Три спора по повод намаляването на общите разходи по потребителски кредити поради предсрочното им погасяване.

дело С-397/18 от 11 септември 2019 година

Социална политика – Равно третиране в областта на заетостта и професиите – Забрана на всяка форма на дискриминация, основана на увреждане – Работник, който е особено чувствителен към професионалните рискове по смисъла на националното право – Уволнение по обективни причини, основано на критерии относно производителността, многофункционалността при изпълнение на задачите на работното място в предприятието, както и относно отсъствията – Поставяне на лица с увреждания в неблагоприятно положение – Подходящо приспособяване на работната среда – Лице, което не е компетентно, в състояние или на разположение да изпълнява основните задължения на съответната длъжност – Понятие „увреждане“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Права на хората с увреждания. Работници, признати за особено чувствителни към определени рискове, които поради личните им характеристики или установеното им физиологично състояние са особено чувствителни към професионалните рискове и по тази причина не могат да заемат определени работни места. Непряка дискриминация въз основа на увреждане. Уволнение по „обективни причини“ на работник с увреждания, тъй като същият отговаря на критериите, отчитани, за да се определят подлежащите на уволнение лица – а именно производителност под определено равнище, ниска многофункционалност при изпълнение на задачите на работното място в предприятието и висок процент на отсъствия.

Понятие „увреждане“.

Спор по въпроса за законността на уволнение по обективни причини.

дело С-47/18 от 18 септември 2019 година

Съдебна компетентност по граждански и търговски дела – Несъстоятелност, конкордати и други аналогични производства – Иск за установяване на вземане с цел включването му в списъка на вземанията в производство по несъстоятелност – Съдържание на изявлението за предявяване на вземане – Главно и вторично производство по несъстоятелност – Висящ процес (lis pendens) и свързани искове

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Производства по несъстоятелност. Съдържание на предявяването на вземане. Максимални изисквания. Непълно изявление. Липсваща информация, установена от удостоверителните документи. Условия за прилагане на правото на държавата членка на откриване на главното производство по несъстоятелност. Кредитор, който може да предяви вземане в производството по несъстоятелност, без да посочи изрично датата на възникването му, когато законът на държавата членка, на чиято територия е образувано производството, позволява това, а датата може да се изведе от документи, които доказват вземането.

Спор по повод на иск за установяване на вземания.

съединени дела C-662/18 и C-672/18 от 18 септември 2019 година

Пряко данъчно облагане — Капиталови печалби от замяна на ценни книжа — Прехвърляне на получени при замяната ценни книжа — Капиталова печалба, поставена под режим на отложено облагане — Облагане по различни правила за определяне на данъчната основа и данъчната ставка — Данъчни облекчения при определянето на данъчната основа, с които се отчита срокът на притежаване на ценните книжа

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Облагане на акционерите. Данъчно третиране от гледна точка на данъчната ставка и от гледна точка на прилагането на данъчно облекчение за отчитане на срока на притежаване на ценните книжа като данъчното третиране, което би било приложено спрямо капиталовата печалба, която би възникнала при прехвърлянето на съществуващите преди замяната ценни книжа, ако тази замяна не беше извършена.

Спорове по повод на това, че при облагането на капиталовите печалби под режим на отложено облагане съгласно член 8 от Директива 2009/133/ЕО и Директива 90/434/ЕИО и на капиталовите печалби, възникнали при прехвърлянето на ценни книжа, получени при замяна на ценни книжа, данъчната администрация отказва да приложи спрямо тези печалби общо данъчно облекчение, изчислявано от момента на придобиване на заменените ценни книжа.

дело С-700/17 от 18 септември 2019 година

Обща система на данъка върху добавената стойност — Случаи на освобождаване — Болнична и медицинска помощ — Предоставяне на медицинска помощ при упражняване на медицински и парамедицински професии — Липса на отношения на доверие между пациента и доставчика на медицинска помощ — Понятия „медицинска помощ“ и „предоставяне на медицинска помощ“

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Услуги по предоставяне на медицинска помощ, които се извършват от лекар, специалист по клинична химия и лабораторна диагностика, които биха могли да попадат в обхвата на освобождаването от ДДС. Освобождаване от ДДС, което не зависи от условието съответната услуга по предоставяне на медицинска помощ да се извършва в рамките на отношения на доверие между пациента и доставчика на помощта. Понятия „медицинска помощ“ и „предоставяне на медицинска помощ“.

Спор по повод на отказ да се признаят за освободени от данък върху добавената стойност извършвани услуги по предоставяне на медицинска помощ като лекар, специалист по клинична химия и лабораторна диагностика.

дело С-34/18 от 19 септември 2019 година

Защита на потребителите— Неравноправни клаузи в потребителските договори — Договор за ипотечен кредит — Нотариален акт — Отбелязване от нотариус, че актът подлежи на изпълнение — Разместване на доказателствената тежест — Съставяне на договора на ясен и разбираем език.

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Преценка за неравноправност на клауза. Договорна клауза, която не е договорена индивидуално и която има за предмет или резултат да се размести доказателствената тежест във вреда на потребителя. Клауза, която има за предмет или резултат да накърни правото на потребителя да предяви иск или да използва други правни средства за защита, когато дължимата сума е установена в изготвен от нотариус документ. Наличие на противоречиви национални съдебни решения. Договорна клауза, която дава право на продавача или доставчика да преценява едностранно дали престацията на потребителя е изпълнена в съответствие с договора.

Спор във връзка с иск за установяване на неравноправния характер на клауза в договор за ипотечен кредит, предоставен в чуждестранна валута.

дело С-544/18 от 19 септември 2019 година

Свобода на установяване – Дейност като самостоятелно заето лице – Гражданка на държава членка, престанала да упражнява дейност като самостоятелно заето лице поради физически ограничения, свързани с последните етапи на бременността и последиците от раждането – Запазване на качеството на самостоятелно заето лице

Ключови аспекти в икономическия обхват на решението:

Равно третиране на мъжете и жените, които извършват дейности в качеството на самостоятелно заети лица. Жена, която престане да упражнява дейност като самостоятелно заето лице поради физически ограничения, свързани с последните етапи на бременността й и с последиците от раждането, запазва качеството си на самостоятелно заето лице, стига в разумен период след раждането на детето си да продължи тази дейност или да започне друга дейност като самостоятелно заето лице или работа като наето лице.

Спор между Данъчна и митническа администрация и D по повод отказа на тази администрация да й отпусне седмична надбавка за дете на издръжка.

© Апис Европа АД

Представяне на „АПИС ФИНАНСИ“

Коментарите са затворени.