Модели на дрехи не се признават за авторски произведения само заради специфично естетическо въздействие

Авторскоправната закрила не може да бъде предоставяна на модели само защото, надхвърляйки полезната цел, за която служат, произвеждат специфично естетическо въздействие. Моделите трябва да са израз на оригинални произведения, за да се ползват от такава закрила. Това разясни Съдът на Европейския съюз в решение по преюдициално запитване от Португалия.

То е заради спор между местната компания Cofemel и световният бранд G-Star Raw. От G-Star твърдят, че Cofemel произвежда и продава дънкови панталони, сиутшърти и тениски, чийто дизайн е копие на някои от неговите собствени модели.

Според законодателството в Португалия на промишлените дизайни може да бъде призната авторскоправна закрила, но не посочва какви са условията за това. Поради тази причина Върховният съд на Португалия пита дали Директивата за авторското право допуска национално законодателство да предвижда предоставянето на тази закрила, щом е изпълнено специално условие, че промишлените дизайни, надхвърляйки полезната цел, за която служат, трябва да произвеждат специфично естетическо въздействие.

В решението си СЕС първо припомня постоянната си практика, според която всеки оригинален обект, който е израз на собствено интелектуално творение на неговия автор, може да се квалифицира като „произведение“ по смисъла на Директивата за авторското право.

Повече подробности по темата четете тук.

Коментарите са затворени.