Докато търговската война между САЩ и Китай подкопава доверието в глобалната икономика, големите централни банки отново са готови да извадят „базуките“ и да обстрелват финансовия сектор с пари. А между тези две водещи икономически събития се намират инвеститорите, които се чудят задава ли се рецесия или глобалната икономика ще издържи. Но да се предвиди забавяне или забързване на икономиката не е толкова лесно, а индикаторите са много и разнообразни.
Десетилетие след финансовата криза през 2008 г. един от най-точните индикатори за настъпваща рецесия в САЩ е т. нар. инверсия на кривата на доходност на държавните облигации. За Америка този показател се е доказал през годините, но той трудно може да се използва за прогнозиране на глобалните рецесии, пише в свой анализа Reuters. Причината е, че трудно друга държава може да се сравнява със САЩ. Освен това, за разлика от Америка, глобалните рецесии не са толкова чести и историческото сравнение е непълно.
За да си спомним последната световна рецесия преди 2009 г., ще трябва да се върнем в далечната 1991 г. Въпреки това, като се има предвид нарастването на населението и нуждата на по-бедните страни от по-бързи темпове на икономически растеж, е прието, че ако световният брутен вътрешен продукт (БВП) се увеличава реално с под 2%, това може да бъде класифицирано като рецесия.
Засега Международният валутен фонд (МВФ) не очаква такъв сценарий. Институцията предвижда световната икономика да нарасне през 2020 г. с 3.6%. И все пак, главният икономист на МВФ Гита Гопинат изтъква „много рискове за надолу”, особено по отношение на търговските напрежения.
Повече подробности по темата четете тук.