В самия край на кампанията за обявяване на действителните собственици на фирмите, фондациите и сдруженията, която трябва да приключи на 31 май, Агенцията по вписванията (АВ) издаде указания.
Те са свързани предимно с хипотези, които възникват заради измененията в Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), които бяха приети по спешност в началото на май. Чрез преходните и заключителните разпоредби на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия бяха променени две разпоредби от ЗМИП, като основната цел на измененията беше да се разширят хипотезите, при които фирмите не е необходимо специално да обявяват действителните си собственици.
По този повод от АВ са издали два вида указания – едните са свързани с търговските дружества, а другите – с юридическите лица с нестопанска цел.
Акционерните дружества с малки изключения обявяват собствениците си
По отношение на акционерните дружества не отпада задължението за заявяване за вписване на данни за действителни собственици, тъй като данните за акционерите не са сред обстоятелствата, подлежащи на вписване в търговския регистър, заявяват от АВ. И напомнят, че всъщност публични са само вписаните по партидите обстоятелства, но не и документите, които се съдържат в електронното дело на търговеца. „Сканираните документи, въз основа на които се правят вписванията (в случая списъците на присъствалите на общите събрания акционери), не са част от търговския регистър по смисъла на чл. 2, ал. З от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел“, разясняват от агенцията.
Повече подробности по темата четете тук.