Полезно в ДВ (бр. 105 от 18.12.2018 г.)

В днешния 105 брой на „Държавен вестник“ са обнародвани дългоочакваните Закон за хората с увреждания и Закон за личната помощ, които влизат в сила от 1.01.2019 г.

Основен нов момент в новия Закон за хората с увреждания е прилагането на индивидуален подход и индивидуална оценка на потребностите на хората с увреждания. Индивидуалната оценка ще е комплексна и ще се извършва от специализиран отдел в дирекциите „Социално подпомагане“ към Агенцията за социално подпомагане. Тези отдели трябва да бъдат сформирани от изпълнителния директор на агенцията в срок до 31 март 2019 г.

Оценката ще се изготвя въз основа на информация за: самооценката на човека с увреждане за затруднения в домашни условия и извън тях; увреждането/здравословното състояние; вида на затруднения във функционирането на човека с увреждане; степента на затруднения във функционирането на човека с увреждане; степента на включване в социалната среда на човека с увреждане; мобилността на човека с увреждане в социалната му среда и затруднения извън дома. По предложение на социалния министър ще бъде създадена и методика за извършването на тази оценка.

Агенцията за хората с увреждания ще се преобразува в държавна агенция от 1 януари 2021 г. и ще премине от социалното министерство към Министерския съвет. Държавната агенция ще организира дейността по извършване на индивидуална оценка на потребностите за хората с увреждания и ще координира осъществяването на политиката за правата на хората с увреждания.

Новият Закон за личната помощ ще влезе в сила на 1 януари 2019 година, а лична помощ по него ще се отпуска от 1 септември догодина. Право на помощ по него ще имат до края на 2020 г. възрастните с 90% и над този процент намалена работоспособност с чужда помощ, а също и децата с над 50% с чужда помощ и с над 90% без чужда помощ. Часовете, за които държавата ще плаща на асистентите, ще зависят от степента на увреждането, определена в ТЕЛК – от 15 до 168 часа месечно. Заплатите на личните асистенти през 2019 г. ще е равна на минималната, а с годините ще се увеличава и коефициентът на нарастване – през 2020 г. е 1.2.

Обнародвани са промени в Закона за движението по пътищата, които влизат в сила от 1.01.2019 г. Електронната винетка окончателно влиза в сила от 1 януари 2019 година. Закупените хартиени винетки ще могат да се използват от шофьорите до изтичане на срока им.

Според промените Агенция „Пътна инфраструктура“ ще осъществява контрола върху заплащането на таксите. Служители на Националното тол управление ще имат право да спират МПС и да извършват проверки. Движението на пътни превозни средства по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, ще се извършва след изпълнение на съответните задължения, свързани с установяване на размера и заплащане на пътните такси.

По пътищата, отворени за обществено ползване, ще се допускат само превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер. Агенция „Митници“ ще контролира маршрутите на превозвачите, които напускат страната. Длъжностни лица от Агенция „Митници“ ще осъществяват контрол върху заплащането на таксите.

Вашият коментар