Трябва да се въведе пряка конституционна жалба, за да имат гражданите достъп до конституционно правосъдие – заяви председателят на Конституционния съд (КС) проф. Борис Велчев пред Дарик радио.
„Не мога да си представя в 21 век да имаме тежък демократичен инструмент като конституционното правосъдие, което в крайна сметка е насочено към това да защитава правата на гражданите, а самите граждани да нямат достъп до него. Струва ми се леко ирационално“, коментира Велчев.
Разговорът тръгна в тази насока след въпрос какво мисли за идеята за „отпадане“ на Великото Народно събрание, за да може по-лесно да се променя Конституцията.
Малко съм в деликатно положение да коментирам Конституцията, която съм се клел да пазя от гледна точка на потенциални промени в нея. Същевременно смятам, че и Конституцията, като всеки нормативен акт, периодично се нуждае от известна актуализация“, посочи Борис Велчев и подчерта, че е фен на идеята за въвеждането на пряка конституционна жалба и би лобирал за такава промяна в основния закон. Председателят на КС поясни, че България е една от малкото европейски държави, в които няма пряка конституционна жалба.
На въпрос не се ли опасява, че КС ще бъде залят с жалби на граждани, Борис Велчев заяви, че в много европейски системи и този въпрос е решен. По думите му, най-добре би било самият закон чрез условията, които поставя, да пресява жалбите. „Идеята е, когато един гражданин е бил засегнат от приложението на антиконституционен закон, има правен интерес и е изчерпил всички възможности на общите съдилища, да получи правна защита. Вместо да отиде в съда в Страсбург, да има, при определени в закона условия, достъп до конституционно правосъдие. И ако законът, от който е засегнат, е противоконституционен, той ще получи защита“, обясни Велчев.
Повече подробности по темата четете тук.