След президента Румен Радев и депутатите от БСП днес и омбудсманът Мая Манолова атакува в Конституционния съд някои от промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Те бяха обнародвани на 18 септември 2018 г.
Манолова иска да бъдат обявени за противоконституционни вече оспорени от държавния глава и левицата разпоредби – за новите такси за касационно обжалване, както и за въвеждането на едноинстанционен съдебен контрол по три вида дела.
В искането си до КС Манолова започва с таксите, като атакува не само тези за касационно обжалване, а и тези за частни жалби и за отмяна на влезли в сила решения.
Тя заявява, че новите размери на таксите не отговарят на реалното увеличение на доходите на гражданите и биха представлявали съществена пречка за защита на основните им права. „Още повече, че за да водят касационно производство, следва да заплатят и разходи за представляващо ги лице със задължителна юридическа подготовка“, пише тя.
Манолова вижда противоречие между Конституцията и разпоредбата на АПК, която за първи път предвиди, че и държавните и общински органи ще плащат такса за касационно обжалване. Мотивът за промяната беше да се спре обжалването на всяка цена от администрацията на законосъобразни решения на първата инстанция, които са в полза на гражданите и бизнеса.
Манолова иска КС да обяви за противоконституционни и промените в Закона за достъп до обществена информация, в Закона за социалното подпомагане и в Закона за семейни помощи за деца, направени с преходните и заключителни разпоредби на АПК. С тях се предвиди, че някои дела няма да стигат до Върховния административен съд, а ще се гледат на една съдебна инстанция.
„Не е допустимо защитата на основни конституционни права да е с по-малък обем и интензитет от тази на други права или законни интереси“, пише Манолова.
Повече подробности по темата четете тук.