Полезно в ДВ (бр. 55 от 3.07.2018 г.)

В новия 55 брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за водите, които предвиждат създаването на две нови държавни фирми, въвеждат нова категоризация на язовирите, дават възможност за бързо прехвърляне на собствеността и определят правила за поддръжката на въпросните съоръжения.

Предвижда се създаването на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, което ще се грижи за всички нежелани от общините язовири. Това ще бъде трета структура след „Напоителни системи“ и „Язовири и каскади“, която има функции по управлението на язовири. Идеята е около 90% от общинските съоръжения, за които местната власт не може да се грижи, да бъдат прехвърлени безвъзмездно към новото предприятие. Разбира се, ако някои кметове не искат да прехвърлят дадени язовири на държавата, ще трябва да се грижат за тях според изискванията на закона, така че да гарантират изправността и безопасността им.

С преходните и заключителни разпоредби се предвижда Министерският съвет да определи държавно търговско дружество, което да осъществява ремонти и поддръжка на язовирите независимо от собствеността им. Правителството по предложение на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор трябва да приеме списък с обекти, които да се ремонтират. Разходите пък ще трябва да бъдат възстановявани от собствениците на язовирите – държава, общини, НЕК или други.

                Промени има и в Закона за рибарството и аквакултурите, съгласно които служителите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) ще имат право да задържат нарушители при установяване на незаконно деяние. Те ще могат да използват физическа сила и помощни средства след предупреждение, записващи и заснемащи технически средства, както и моторни превозни средства със специален режим на движение. Редът и условията, при които служителите на ИАРА ще имат тези правомощия ще бъдат определени от министъра на земеделието, храните и горите.

Промените въвеждат забрана за риболов с мрежени уреди във вътрешните водоеми на страната, забрана за тяхната продажба, пренасяне и превозване без валидно разрешително за стопански риболов, както и забрана за продажба, пренасяне и превозване на уреди за електроулов без валидно разрешително за улов с научноизследователски цели.

Глобата за пренасяне или превозване на мрежени риболовни уреди и/или технически устройства за улов с електрически ток ще бъде в размер от 2 до 3 хил. лв. Според новите промени лице, което лови риба чрез взривни вещества, ще се наказва с мярка „лишаване от свобода” до 1 година и глоба от 10 до 15 хил. лева или с пробация. За улов на забранен вид риба с електрически ток без разрешително или в забранени места наказанието ще бъде „лишаване от свобода” до 6 месеца и глоба от 5 до 10 хил. лв. или с пробация. За всички изброени престъпления, наказанието ще бъде от 1 до 3 години „лишаване от свобода” и глоба от 15 до 20 хил. лв., когато са извършени от две или повече лица, в съучастие със служител на ИАРА или незаконният улов е в голям размер. Уловената риба и средствата, с които е извършено престъплението ще се отнемат в полза на държавата. С горепосочените изменения се коригират и текстове от Наказателния кодекс.

                Публикуван е Правилник за устройството и дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и на нейната администрация. С влизане в сила на ЗПКОНПИ, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество се преименува на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ), като в нея се вливат: Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Центърът за борба и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, съответното звено от Сметната палата, свързано с дейността по отменения Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности и съответната специализирана дирекция от Държавна агенция „Национална сигурност“, свързана с противодействие на корупционни прояви сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.

С правилника се уреждат устройството, дейността, организацията на работа, числеността на КПКОНПИ, структурата на нейната администрация, статута на органите по чл. 16, ал. 2 от ЗПКОНПИ, както и съставът, районите на действие и организацията на работа на териториалните дирекции на Комисията.

Вашият коментар