В днешния 34 брой на „Държавен вестник“ е обнародвана нова Наредба за разглеждане на спорове по Закона за марките и географските означения, която урежда реда за разглеждане на жалби и искания по реда на закона.
С нея ще бъде въведена правна регламентация за депозиране на жалби или искания, условията, на които те следва да отговарят, както и редът за тяхното разглеждане и за произнасяне. С наредбата се създават условия за публичност и прозрачност на процедурите по разглеждане на спорове, за ефективност и бързина на администрацията, както и правилата за водене на кореспонденция.
Промени има в Наредба № Н-14 от 27.08.2009 г. за начина на провеждане, обхвата и организацията на контролните проверки на пътя и в предприятията и за класифицирането на превозвачите и на лицата, извършващи превози за собствена сметка, с които се транспонират изискванията на европейска директива.
Предвижда се контролните проверки да обхващат: техническата изправност на превозните средства, като общият брой на първоначалните крайпътни технически проверки през всяка календарна година трябва да е не по-малко от 5% от общия брой на регистрираните в Република България превозни средства от категории М2, М3, N2, N3, О3 и О4; изработените от водачите работни дни, като не по малко от тридесет на сто от общия брой работни дни се проверяват на пътя, и не по малко от петдесет на сто – в помещенията на предприятията; наличието на необходимите документи за съответния вид превоз.
Въз основа на резултатите от проверките проверяващите ще преценяват дали моторното превозно средство и/или ремаркето следва да бъдат подложени на по-подробна крайпътна техническа проверка. За пътните превозните средства, които се експлоатират от превозвачите и от лицата, извършващи превози за собствена сметка, ще се прилага система за оценка на риска, като се регламентират и елементите на системата за оценка на риска.