На среща със студенти от юридическия факултет на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов очерта основните принципи и очакван ефект от прилагането на новия Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. В дискусията, посветена на новия антикорупционен закон, участие взеха още проф. Димитър Радев и деканът на юридическия факултет на УНСС доц. Живко Драганов.
„Заложен е водещият принцип да се следват парите, имуществото, а не лицата, осъществили престъпление. В закона е поставен акцент върху декларирането на определени факти и обстоятелства от страна на лицата, заемащи висши публични длъжности. Декларираните факти и обстоятелства стават публично достояние. А при несъответствие между декларираното и действителното положение ще се развиват производства, които могат да доведат и до отнемане на имущество.“ – заяви заместник-министър Стоянов пред студентите.
По думите му една от основните цели е превенция срещу корупционните практики. На въпрос на студент Стоянов заяви, че новият орган няма да има разследващи функции, тъй като това е в сферата на наказателното право и се осъществява от органите, които по Конституция са овластени да разкриват и разследват престъпления.
Повече подробности по темата четете тук.