Акценти
В модул „Търговци, търговски дружества, сдружения с нестопанска цел“ са актуализирани всички процедури, свързани с търговския регистър. Основната промяна се състои в преминаването на регистъра на ЮЛНЦ, който досега се поддържаше от окръжните съдилища, към търговския регистър, който променя и наименованието си – „търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел“. Изменителните разпоредби в Закона за търговския регистър създават регистъра на ЮЛНЦ като част от търговския регистър, определен като обща електронна база данни. Преминаването на регистрацията на юридически лица с нестопанска цел към Агенцията по вписванията към министъра на правосъдието има за цел подобряване на прозрачността и отчетността на организациите и намаляване на административната тежест.
Анализът и оценката на прилагането на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) през последните 14 години разкрива редица несъвършенства в нормативната уредба на процедурата по регистрация и отчетност на юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ). На първо място, системно се наблюдава противоречива съдебна практика при регистрацията на ЮЛНЦ в различните окръжни съдилища, което създава правна несигурност, води до увеличаване на административната тежест за организациите и на сроковете за регистрация и създава предпоставки за засягане на конституционното право на сдружаване.
На второ място, съществуващата към този момент процедура по регистрация на ЮЛНЦ в окръжните съдилища не гарантира в достатъчна степен публичността и отчетността на организациите. Този режим затруднява институционалния и гражданския мониторинг относно дейността на определени организации, както и предприемането на превантивни мерки по отношение на негативните практики в дейността им.
На трето място, анализът показва, че съдебната регистрация на ЮЛНЦ е по-бавна и по-скъпа от регистрацията на търговско дружество в Агенцията по вписванията. Това положение не съответства на съществуващото положение, при което търговските дружества са активен и значим участник в гражданския оборот, докато при ЮЛНЦ материалният интерес обикновено е нисък или почти отсъства при повечето организации. От тази перспектива по-високата административна тежест за ЮЛНЦ е неоправдана.
Предвиждат се промени по отношение на статута на организациите в обществена полза – този статут да възниква от момента на регистрацията в регистъра на ЮЛНЦ към търговския регистър, като по този начин отпада необходимостта от поддържането на втори специален Централен регистър на ЮЛНЦ в обществена полза към Министерството на правосъдието. Така се преодолява съществуващият до този момент дуализъм в режима за регистрация – част от ЮЛНЦ в обществена полза да са регистрирани като такива в съда, но да не са регистрирани в Централния регистър и да не спазват изискванията за прозрачност и отчетност. В Наредба № 1 също са направени съответните промени, като са приети и нови формуляри относно вписването в регистъра на ЮЛНЦ.
В модул „“Финансови процедури“ са актуализирани 11 данъчни процедури. ЗДДС е изменен с бр. 97 на ДВ, в сила от 1.01.2018 г., като с него се изменят и редица други закони, които влизат в сила от 1.01.2018 г. Промени има в разпоредбите за регистрация и дерегистрация по ЗДДС – съкращава се срокът за подаване на заявление от 14-дневен на 7-дневен в случаите на възникване на основание за регистрация по закона. Данъчно задължените лица се задължават да подадат заявление за регистрация в 7-дневен срок от датата, на която въз основа на обема и характера на извършваната дейност може да се направи обосновано предположение, че ще достигнат облагаем оборот от 50 000 лв. или повече в рамките на текущия и следващия месец. С ПЗР на ЗДДС се изменят и редица закони.
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица отпада предложението самоосигуряващите се лица да подават годишна данъчна декларация само онлайн, но ако я подадат по електронен път до 31 януари на следващата година, ползват 5% отстъпка от данъка за довнасяне. Променя се срокът за подаване на справката, която се предоставя от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, за изплатените през годината, в т.ч. и изплатените през 2017 г., доходи на физическите лица (справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ), който вместо до 30 април ще е до 15 март.
В Модул „Правни сделки“ във връзка с приетия нов Закон за концесиите (ДВ, бр. 96 от 1.12.2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) е въведена нова сделка със съответен образец към нея:
. Договор за концесия.
Във връзка с измененията в Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа (ДВ, бр. 95 от 28.11.2017 г., в сила от 1.03.2018 г.) е актуализирана следната правна сделка: Договор за превод.
Модул „Здравеопазване, здравно осигуряване“
Във връзка с приети изменения и допълнения в Правилника за дейността и организацията на работа на Център „Фонд за лечение на деца“ (ДВ, бр. 98 от 8.12.2017 г.) е актуализирана следната процедура:
- Организационно и финансово подпомагане със средства от „Фонд за лечение на деца“.
Във връзка с промени в Кодекса за социално осигуряване, направени с преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2018 г. (ДВ, бр. 99 от 12.12.2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) е актуализирана процедурата:
- Общи условия и ред за издаване на болничен лист при временна неработоспособност.
Модул „Митнически процедури“
Във връзка с приети изменения и допълнения в Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба (ДВ, бр. 101 от 19.12.2017 г., в сила от 19.12.2017 г.) са актуализирани процедурите:
- Мерки на търговската политика – експортен контрол при търговия с изделия и технологии с двойна употреба;
- Мерки на търговската политика – експортен контрол на продукти, свързани с отбраната.
Актуализирани са процедурите:
- Мерки на търговската политика – експортен контрол при търговия с изделия и технологии с двойна употреба;
- Мерки на търговската политика – експортен контрол на продукти, свързани с отбраната;
- Предоставяне на информация от митническите органи. Обвързваща информация за произхода. Обвързваща тарифна информация;
- Унищожаване на несъюзни стоки.
Въведени са два нови формуляра, а именно:
- Заявление за класифициране на изделия и технологии;
- Заявление за класифициране на изделия и технологии за износ/трансфер/реекспорт.
Модул „Интелектуална собственост“
Във връзка с промени в Тарифа за таксите, които се събират от Патентното ведомство на Република България (ДВ, бр. 99 от 12.12.2017 г., в сила от 12.12.2017 г.), с които се намаляват 63 такси, събирани от ведомството, са актуализирани процедурите:
- Трансформация на заявка за патент в заявка за регистрация на полезен модел;
- Трансформация на международна заявка за патент в национална заявка;
- Издаване на свидетелство за регистрация на полезен модел по национална заявка;
- Издаване на патент за изобретение по национална заявка.
Модул „Транспорт“
Във връзка с измененията на Наредба № 40 от 14.01.2004 г. за условията и реда за извършване на автомобилен превоз на опасни товари (ДВ, бр. 77 от 26.09.2017 г) са включени следните нови процедури:
- Условия и ред за провеждане на обучение за придобиване на свидетелство за водач на моторно превозно средство за превоз на опасни товари и консултант по безопасността;
- Условия и ред за издаване на свидетелство за водач на моторно превозно средство за превоз на опасни товари и на удостоверение за консултант по безопасността при превоз на опасни товари.
Модул „Отбрана“
Съгласно реда в чл. 65, ал. 3 от Правилника за прилагане на закона за отбраната и въоръжените сили са включени следните нови образци:
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при приемане на военнослужещ на обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“ от професионално направление „Военно дело“
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при приемане на военнослужещ за обучение в професионален сержантски (старшински) колеж или в приравнено на него военно училище в чужбина
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при постъпване на военнослужещ на редовно обучение за придобиване на образователна и научна степен „доктор“
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при разрешаване на военнослужещ на обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ по гражданска специалност
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при разрешаване на военнослужещ, дипломирал се по специалността „Право“, да завърши изискващия се стаж като стажант-юрист
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при изпращане на военнослужещ на обучение, когато същото е с продължителност повече от 3 месеца, или стойността му е по-голяма от пет минимални работни заплати
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при удължаване срока на договора
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при назначаване на длъжност „инструктор“ във военна академия или висши военни училища за срок до пет години
- Допълнително споразумение към договор за военна служба при назначаване на академична „длъжност „асистент“ във военна академия или висши военни училища за срок шест години.
Модул „Финансови процедури
Публикуваните в ДВ, бр. 97 от 05.12.2017 г. промени в Закона за данък върху добавената стойност наложиха актуализиране текстовете на следните процедури:
- Регистрация по Закона за данък върху добавената стойност;
- Дерегистрация по ЗДДС.
Във връзка с изменения и допълнения на Закона за акцизите и данъчните складове са актуализирани текстовете на следните процедури:
- Възстановяване на акциз за алкохол и алкохолни напитки;
- Заявяване, получаване и унищожаване на бандероли;
- Закупуване на бандероли за тютюневи изделия;
- Освобождаване от облагане с акциз на денатуриран по специален метод етилов алкохол и енергийни продукти;
- Производство на акцизни стоки;
- Складиране на акцизни стоки;
- Отчетност и документация на лицензираните складодържатели и регистрираните по Закона за акцизите и данъчните складове лица;
- Обезпечения при режим отложено плащане на акциз;
- Издаване на разрешение за търговия с тютюневи изделия.
Във връзка с изменения и допълнения в Наредбата за документите, необходими за издаване на лицензи по Закона за хазарта (ДВ бр. 79 от 3.10.2017 г) са актуализирани текстовете на следните процедури:
- Издаване на лиценз за организиране на лотарийни, тото и лото игри, залагания и томболи;
- Откриване на „Бинго“ зала;
- Откриване на зала с игрални автомати;
- Откриване на казино;
- Издаване на лиценз за организиране на онлайн залагания;
- Издаване на лиценз за производство, внос и разпространение на игрални автомати и съоръжения.
В съответствие с новия Закона за държавния бюджет на Република България за 2018 г. е актуализиран текста на процедурата:
- Същност и ред за използване на ваучерите за храна.
Във връзка със Заповед № ЗМФ-1203 от 12.12.2017 г. за одобряване на образци на данъчни декларации по Закона за местните данъци и такси са въведени следните нови формуляри:
- Данъчна декларация по чл. 61х от ЗМДТ за облагане с данък върху таксиметров превоз на пътници;
- Данъчна декларация по чл. 54, ал. 4 ЗМДТ за притежавано пътно превозно средство, без леки автомобили.
Модул „Селско стопанство“
Във връзка с изменения и допълнения в Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (обн. в бр. 79 на ДВ от 03.10.2017 г.) са актуализирани следните процедури:
- Условия и ред за стопанисване, управление и разпореждане със земеделските земи по § 12а от ПЗР на ЗСПЗЗ;
- Разпореждане с държавните земи в бившите стопански дворове на организациите по § 12 от ПЗР на ЗСПЗЗ;
- Условия и ред за разпореждане със земеделските земи от държавния и общинския поземлен фонд, заети с овощни насаждения.
Във връзка с промени в Правилника за прилагане на Закона за опазване на земеделските земи са актуализирани текстовете на следните процедури:
- Включване на негодни за земеделско ползване земи в горския фонд;
- Определяне и утвърждаване на площадки за строителство, трасета за линейни обекти и терени за включване на земеделски земи в границите на населените места и селищните образувания и в границите на горския фонд;
- Промяна на предназначението на земеделски земи в строителните граници на населените места или селищните образувания;
- Промяна на предназначението на земеделска земя, собственост на физически и юридически лица, за собствени неземеделски нужди;
- Промяна на предназначението на земеделска земя – собственост на физически и юридически лица за държавни и общински нужди.
Модул „Образование, наука и култура“
Във връзка с изменението на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и др. книжа (ДВ, бр. 95/28.11.2017 г.) и новите Обява на МОН за конкурси за отпускане на стипендии на български граждани за обучение, специализации и научни изследвания в чужбина за учебната 2018-2019 г., и Обява на Комисия „Фулбрайт“ за конкурси за български граждани за стипендии за академичната 2019-2020 г. са актуализирани следните процедури:
- Признаване на завършени периоди на училищно обучение, степени на образование и професионална квалификация, придобити при обучение в училища на чужди държави или в училища от системата на Европейските училища;
- Издаване на дубликати на основни документи от системата на висшето образование;
- Легализиране на документи за висше образование и квалификация, издавани от и за Република България;
- Отпускане на стипендии на български граждани за обучение, специализации и научни изследвания в чужбина;
- Конкурсно финансиране на научна или художественотворческа дейност в държавните висши училища;
- Издаване на документи, удостоверяващи факти или обстоятелства, свързани с придобиване на висше образование;
- Приемане на чужденци за студенти, докторанти и специализанти в Република България;
- Придобиване на образователна и научна степен „доктор“;
- Признаване на висше образование и професионална квалификация на лица, завършили в чужбина. Признаване на завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища;
- Приемане и обучение на български граждани в образователна и научна степен „доктор“ в Република България;
- Повишаване на квалификацията в системата на висшето образование;
- Установяване владеенето на български език при придобиване на българско гражданство по натурализация;
- Организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища и научните организации;
- Обучение на студенти и докторанти срещу заплащане в държавните висши училища и в научните организации;
- Приемане на докторанти във висши военни училища, военни академии и научни организации;
- Приемане на учащи във висшите военни училища;
- Предоставяне на стипендии от Министерство на отбраната на Република България за студенти от граждански висши училища в страната или в чужбина;
- Предоставяне на стипендии за студенти, докторанти и специализанти във висшите училища и научните организации;
- Приемане на българи, живеещи извън Република България и граждани на Република Македония, за студенти, докторанти и специализанти;
- Издаване и доставяне на учебници и учебни помагала за системата на висшето образование.
Модул „Трудово-правни процедури“
Във връзка с изменението на Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта, (ДВ, бр. 84 от 20.10.2017 г.) и отмяната на Закона за държавните помощи (ДВ, бр. 85 от 24.10.2017 г.) и обнародването на нов Закон за държавните помощи (ДВ, бр. 85 от 24.10.2017 г.) са актуализирани следните процедури:
- Насърчителни мерки за работодатели, наемащи на работа безработни младежи;
- Насърчителни мерки за работодатели, наемащи безработни лица от определени групи в неравностойно положение на пазара на труда;
- Насърчителни мерки за работодатели, наемащи безработни с право на обезщетение;
- Насърчаване на безработни лица към самостоятелна заетост;
- Насърчителни мерки за работодатели, наемащи безработни младежи за стажуване или обучение;
- Насърчителни мерки за работодатели, осигуряващи повишаване квалификацията на заетите лица;
- Разработване и реализиране на програми за заетост.
Модул „Общи съдебни и административни процедури“
Във връзка с изменението на ГПК (ДВ, бр. 86 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г. ) са актуализирани следните процедури:
- Издаване на заповед за изпълнение и за незабавно изпълнение;
- Принудително изпълнение върху вземания на длъжника;
- Спиране, прекратяване и приключване на изпълнителното производство;
- Издаване на изпълнителен лист въз основа на основания, посочени в чл. 404 от ГПК. Издаване на обратен изпълнителен лист;
- Образуване на изпълнително производство;
- Обжалване на действията на съдебния изпълнител;
- Принудително изпълнение върху имущество съпружеска имуществена общност;
- Принудително изпълнение на непарични притезания;
- Принудително изпълнение върху движими вещи;
- Принудително изпълнение на парични вземания;
- Принудително изпълнение върху недвижими имоти;
- Присъединяване на кредитори по време на принудително изпълнение.
Модул „Търговци, търговски дружества и сдружения с нестопанска цел“
Във връзка с изменението на Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ДВ, бр. 77 и 78 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.), на Закона за търговския регистър (ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 1.01.2018 г.) и Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 1.01.2018 г.) са актуализирани следните процедури:
- Изпълнение върху заложеното имущество по договор за особен залог, сключен по реда на Закона за особените залози;
- Вписване на договор за особен залог;
- Регистрация на кооперация;
- Регистрация на събирателно дружество;
- Увеличаване на капитала на дружество с ограничена отговорност;
- Регистрация на командитно дружество с акции;
- Възобновяване на производство по ликвидация;
- Вписване на закриване на клон на търговец в търговския регистър;
- Регистрация на еднолично акционерно дружество;
- Регистрация на холдинг, същност и изисквания към дейността;
- Продължаване на дейността на обявено в ликвидация търговско дружество;
- Ликвидация на юридическите лица с нестопанска цел;
- Изключване на съдружник в ООД;
- Прехвърляне на активите на едноличен търговец (ЕТ) към еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД);
- Превръщане на облигации в акции;
- Вписване на промени в обстоятелствата на юридически лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност;
- Наследяване на дружествени дялове на починал собственик на ЕООД. Прекратяване и ликвидация на дружеството;
- Апорт на обекти на индустриална собственост в капитала на търговско дружество;
- Регистрация на асоциация на клиенти на топлинна енергия в сграда – етажна собственост;
- Търговски взаимоотношения при продажба на топлинна енергия за битови нужди;
- Вписване на промени в обстоятелства за фондация;
- Прехвърляне на клон от търговско предприятие;
- Апорт на вземане в капитала на ООД;
- Извършване на стопанска дейност от юридически лица с нестопанска цел;
- Издаване, отнемане и прекратяване на спортна лицензия на национална спортна организация;
- Издаване, отнемане и прекратяване на спортна лицензия на спортна федерация;
- Подновяване на спортна лицензия на национална спортна организация;
- Подновяване на спортна лицензия на спортна федерация.
Начертани са и въведени като нови всички формуляри по Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, които са в сила от 1.01.2018 г.
Модул „Обществено осигуряване и социално подпомагане“
Във връзка с изменението на Закона за интеграция на хората с увреждания (ДВ, бр. 91 от 14.11.2017 г., в сила от 1.01.2018 г.) са актуализирани следните процедури:
- Месечна добавка за социална интеграция;
- Издаване на удостоверение за регистрация на специализирано предприятие и кооперация на хора с увреждания;
- Регистрация за осъществяване на дейности по предоставяне на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания;
- Целева помощ за изработване, покупка и ремонт на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия.