Ускоряване на наказателното производство – за и против

В ДВ, бр. 63 от 2017 г. бяха обнародвани последните изменения и допълнения на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и една от основните новости в тях са  разпоредбите, обединени под заглавието  „Ускоряване на наказателното производство“ . Измененията, които влязоха в сила от 5 ноември 2017, вече предизвикват и ще продължат да предизвикват полемика между различните участници в съдебния процес.

В специална статия за сайта „Правен свят“ своето мнение по темата споделя адв. Петър Спасов  от  адвокатско дружество „Станков, Тодоров, Хинков и Спасов“.

В изложението си той разглежда въпросите относно смисъла и целта на термина „ускоряване“ в контекста на наказателното производство, от една страна,  и основополагащия принцип в наказателния процес – разкриването на обективната истина, от друга,  както и потенциалната възможност за конфронтация между двете.

Авторът се спира по-подробно на темите открито разпоредително заседание с призоваване на страните за решаването на т.нар. предварителни въпроси, които следва да обсъди съдът при образуване на делото, ограничава ли ранната преклузия правото на защита на страната, завръща ли севечният обвиняем“, дали новоприетите изменения в Глава 26 от НПК няма да създадат сериозни предпоставки за ограничаване на безусловното право на защита на обвиняемия/подсъдимия.

С цялата статия по темата можете да се запознаете тук.

Коментарите са затворени.