В новия брой 97 на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за данък върху добавената стойност, като с него се изменят и редица други закони, които влизат в сила от 1.01.2018 г. Промени има в разпоредбите за регистрация и дерегистрация по ЗДДС – съкращава се срокът за подаване на заявление от 14-дневен на 7-дневен в случаите на възникване на основание за регистрация по закона. Данъчно задължените лица се задължават да подадат заявление за регистрация в 7-дневен срок от датата, на която въз основа на обема и характера на извършваната дейност може да се направи обосновано предположение, че ще достигнат облагаем оборот от 50 000 лв. или повече в рамките на текущия и следващия месец. Предвижда се принудителната административна мярка „запечатване на обект за срок до един месец“ да може да се прилага и към трето лице, когато към момента на запечатване обектът или обектите се стопанисват от това трето лице, ако то е знаело или е могло да знае, че е започната процедура по запечатване. Разпоредбите за корекция на ползван данъчен кредит са прецизирани за случаите, когато при придобиването или изграждането на недвижимите имоти не е упражнено право на данъчен кредит.
С преходните и задължителните разпоредби на Закона за ДДС се изменят и редица закони. В Закона за данъците върху доходите на физическите лица отпадна предложението самоосигуряващите се лица да подават годишна данъчна декларация само онлайн, но ако я подадат по електронен път до 31 януари на следващата година, ползват 5% отстъпка от данъка за довнасяне. Променя се срокът за подаване на справката, която се предоставя от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, за изплатените през годината, в т.ч. и изплатените през 2017 г., доходи на физическите лица (справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ), който вместо до 30 април ще е до 15 март.
Отхврълено беше предложението плащанията в брой да се ограничат до 5000 лв. и таванът при тях остава 10 000 лв.
Промени има и в Закона за Министерството на вътрешните работи, с които се разширяват правомощията на Главната дирекция „Гранична полиция“, които ще могат да осъществяват оперативно-издирвателна дейност и разследване на престъпления. Полицейските органи в рамките на дирекцията ще могат да съпровождат лица, за които е издадена заповед за краткосрочно настаняване на основание Закона за чужденците. Оградното съоръжение по българо-турската граница вече е в категория „стратегически обект за националната сигурност“. С промени в преходните и заключителните разпоредби на Закона за МВР се въвежда т. нар. синя карта, с която се улеснява работата на чужденци в България. По този начин висококвалифицирани кадри от държави извън Европейския съюз ще могат да получават „синя карта“ за престой в страната ни по облекчен режим.
Чрез промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 се предвижда тестовото внедряване на системата eCall – спешно повикване към тел. 112, направено от превозно средство при катастрофа. Системата подава спешен сигнал при задействане на въздушните възглавници на автомобила и подава автоматичен сигнал за точното време и място на катастрофата. В началото системата ще работи само с новопроизведени автомобили, които вече задължително трябва да я имат. В срок до две години министърът на вътрешните работи осигурява достъп на хората със слухови или говорни увреждания до ЕЕН 112.