В новия брой 102 на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Кодекса на труда, инициирани от националния омбудсман. С тях се засилват правомощията на Главна инспекция по труда с цел да се противодейства на неизплащането на възнагражденията на работниците и служителите.
Инспекцията ще може да започва процедура по несъстоятелност, ако не са изплатени заплатите на повече от 1/3 от работниците в предприятията. Работодатели, които дължат заплати и обезщетения на служителите си, вече няма да могат да участват в процедури по обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители.
Според друга част от промените работодателите вече няма да могат да прехвърлят предприятията си на трети лица и да бягат по този начин от финасови задължения към работниците. Измененията предвиждат предприятие с нает персонал да може да се прехвърли на друг собственик само след като отчуждителят изплати забавените заплати, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на всички служители, които имат трудов договор.
Публикувано е Постановление № 305 от 19 декември 2017 г. за определяне на нов месечен размер на гарантирания минимален доход, с което от 1.01.2018 г. той се повишава от 65 лв. на 75 лв. Гарантираният минимален доход се определя нормативно и играе роля при задаването на размера на различни социални помощи.
Така увеличението с 10 лв. ще доведе до повишение с около 15% на сумите за месечни и еднократни социални помощи, месечни добавки за социална интеграция на хората с увреждания и помощите по Закона за закрила на детето. Друг бенефициент ще са хората, които получават целеви помощи за отопление.
Обнародвано е Постановление № 316 от 20 декември 2017 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната, с което от 1.01.2018 г. тя става 510 лв. Минималната часова работна заплата става 3,07 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.