Сайтове ще могат да бъдат блокирани и без съдебна заповед

Европейският съюз гласува и прие нов закон, който дава допълнителни правомощия на регулаторите за защита на потребителите в страните-членки.

Онлайн изданието BleepingComputer отбелязва, че законът е доста променен и разводнен спрямо първоначалната му идея от 2016 г. Махната е например възможността регулаторите да налагат задължителни компенсации за потребителите, когато става дума за  търговец в нарушение и оставя компенсациите доброволни. Махната е и възможността регулаторите да искат от нарушителите да върнат печалбите, които са придобити по нечестен път.

Вместо това обаче са дадени правомощия на регулаторите да изискват от интернет доставчиците информация за притежателите на домейни и сайтове. Ако преценят, че сайт нарушава правата на потребителите, регулаторите могат не само да блокират достъпа до тези сайтове, но и да получат контрол над техните домейни.

Според евродепута Джулия Реда – член на германската „пиратска“ партия и един от най-активните противници на закона, тези мерки не са нито подходящи, нито пропорционални за гарантирането на сигурността на потребителите и са без задължителния съдебен надзор. Законът има доста общо определение, което  дава на регулаторите възможност да блокират достъпа до интернет сайтове, без да им е необходимо съдебно разрешение – предупреждава Реда в своя сайт.

С повече информацията по темата можете да се запознаете  тук.

Коментарите са затворени.