Полезно в бр. 91 на ДВ от 14.11.2017 г.

В новия 91 брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Закона за публичните финанси. Част от промените са във връзка с европейска директива – въвеждат се допълнителни изисквания за разширяване обхвата и съдържанието на средносрочната бюджетна прогноза. Прецизирани са разпоредбите относно процедурата по внасяне и представяне на програмните бюджети в Министерския съвет и в Народното събрание с цел гарантиране на съответствие на параметрите на бюджетните документи към законопроекта за държавния бюджет.

Друга група промени са по отношение на общините. Вече няма се допуска общините да натрупват задължения за капиталови разходи, ако не изпълняват планираните си приходи. С промените министърът на финансите ще може да удължи срока за погасяване на безлихвените заеми на общините от централния бюджет с още една година, както и да отпусне еднократно нов заем от централния бюджет за рефинансиране на непогасения размер от заема със срок за възстановяване, не по-дълъг от една година. Удължаването на срока и отпускането на нов заем ще се извършва въз основа на мотивирано предложение на кмета на общината и при наличие на решение на общинския съвет.

                Промени има и в Закона за гражданската регистрация относно вписване на бащиното име в акта за раждане на българските деца, родени извън страната. През годините е наложена административна практика, според която се отказва вписване на бащино име в българския акт за раждане на деца, родени извън страната, ако такова не е изрично посочено в чуждестранния акт за раждане. В резултат на тази практика български деца, родени от български граждани, се записват в регистъра на населението само с две имена.

Обнародвана е нова Наредба за условията и реда за определяне на външни експерти за проверка на технически спецификации при възлагане на обществени поръчки. Законът за обществените поръчки, който влезе в сила от 15 април 2016 г., промени вида и обхвата на предварителния контрол, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки (АОП). В рамките на въведения нов вид контрол, който е на случаен избор и предвижда мониторинг на определени процедури, е регламентирано извършването от АОП на проверка на техническите спецификации. За извършването на тези проверки са необходими специални знания в различни професионални области, затова АОП ще привлича външни експерти, притежаващи съответните квалификация и опит. Тези експерти ще бъдат включени в списък, който ще се поддържа от АОП и ще се публикува на Портала за обществени поръчки. Основните изисквания към външните експерти, заложени в наредбата, са за завършено висше образование и не по-малко четири години професионален опит в заявената област на вписване, придобит през последните 10 години, предхождащи подаването на заявлението за включване в списъка на АОП.

Списъкът с експертите ще се допълва веднъж годишно, като документи за включване в него могат да се подават в периода 1-31 октомври. Включването в списъка ще е валидно за срок от три години, като е възможно и подновяване на валидността за нов тригодишен период.

Определянето на външни експерти, които ще проверяват техническите спецификации, ще се извършва на случаен принцип, чрез специално разработен софтуер, поддържан от АОП. Наредбата регламентира също така условията и реда за определяне и изплащане на възнагражденията на външните експерти.

 

Коментарите са затворени.