С последното си решение Европейският съд постановява че: Забранявайки на държавните служители мъже, чиито съпруги не работят, да ползват родителски отпуск, гръцката правна уредба противоречи на правото на Съюза. Родителският отпуск е индивидуално право, което не може да зависи от положението на съпруга.
Гръцкото право предвижда, че държавен служител мъж няма право на платен родителски отпуск, ако съпругата му не работи или не упражнява никаква друга професия, освен ако не се счете, че поради тежко заболяване или инвалидност съпругата не е способна да извършва необходимото за отглеждането на детето.
В края на 2010 г. г-н Konstantinos Maistrellis, магистрат в Гърция, подава молба за ползване на платен родителски отпуск за девет месеца за отглеждане на роденото си на 24 октомври 2010 г. дете. Молбата е отхвърлена от Ypourgos Dikaiosynis, Diafaneias kai Anthropinon Dikaiomaton (гръцкият министър на правосъдието, прозрачността и правата на човека), с мотива, че съпругата на г-н Maistrellis по това време не е работела.
Сезиран със случая, Symvoulio tis Epikrateias (Държавен съвет на Гърция) пита Съда на Европейския съюз дали забраната за ползване на родителски отпуск от държавните служители мъже, чиято съпруга не работи, е съвместима с Директивата относно родителския отпуск и с Директивата относно равното третиране в областта на заетостта.
С решението си от днешния ден Съдът отговаря, че национална правна уредба не може да лишава държавен служител мъж от правото на родителски отпуск, с мотива, че съпругата му не работи или не упражнява никаква друга професия.
Всъщност Съдът припомня, че съгласно Директивата относно родителския отпуск, всеки от родителите по отделно е титуляр на правото на родителски отпуск. Става въпрос за минимално предвиждане, което държавите членки не могат да дерогират в правната си уредба или в колективните трудови договори. От това следва, че родителят не може да бъде лишен от правото на родителски отпуск, като професионалното положение на съпруга следователно не може да възпрепятства упражняването на това право. Това разрешение впрочем е в съответствие не само с целта на директивата, която се състои в това да се улесни съвместяването на професионалните и семейните задължения на работещите родители, но също и с характера на основното социално право, което Хартата на основните права на Европейския съюз признава на правото на родителски отпуск.
Освен това Съдът отбелязва, че в Гърция майките, които имат статут на държавни служители, могат винаги да ползват родителски отпуск, докато бащите със същия статут могат да го ползват само, ако майката на детето работи или упражнява професия. Така, само фактът, че са родители не е достатъчен, за да даде възможност на държавните служители мъже да ползват отпуск, при положение, че е достатъчен за жените с идентичен статут. Без да осигурява по-конкретно пълно равенство между мъжете и жените в професионалния живот, гръцката правна уредба по-скоро би затвърдила за в бъдеще традиционното разпределение на ролите между мъжете и жените, запазвайки второстепенната роля на мъжете при упражняването на родителските функции. От това следва, че гръцкият Кодекс за държавната служба установява по отношение на бащите държавни служители, които желаят да ползват родителски отпуск, пряка дискриминация въз основа на пола, в противоречие с Директивата относно равното третиране в областта на заетостта.
Съд на Европейския съюз ПРЕССЪОБЩЕНИЕ № 89/15
Люксембург, 16 юли 2015 г.
Решение по дело C-222/14 Konstantinos Maistrellis/Ypourgos Dikaiosynis, Diafaneias kai Anthropinon
Dikaiomaton
Пълният текст на съдебното решение може да прочетете ТУК