Парламентът прие на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, внесен от Министерския съвет. Промените са свързани с дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и предвиждат съставът на комисията да се избира и освобождава с решение на Народното събрание вместо на правителството, както е сега, съобщават от пресцентъра на Парламента.
В съответствие със Закона за администрацията това ще наложи и смяна на името на регулатора, като от него ще отпадне думата „държавна“.
Според вносителя с промяната на процедурата се осигурява публичност в процеса на избор на членовете на комисията. Друга промяна предвижда разделянето на комисията на два специализирани състава – „Енергетика“ и „Водоснабдяване и канализация“, които ще вземат самостоятелни решения в рамките на Комисията. Според вносителя с това се цели подобряване на бързината и качеството на работа на регулатора, както и обръщане на внимание на ВиК-сектора, който сега оставал на заден план.
С цел повишаване на прозрачността законопроектът предвижда ограничаване на закритите заседания на Комисията, изключение ще има в случаите, когато се оповестява защитена по закона информация. Друга промяна предвижда премахване на изричното изискване в състава на Комисията да има поне по един икономист и юрист. Повишават се обаче изискванията за професионален опит от три на пет години за всички членове на държавния орган, посочва вносителят.
В гласуването участваха 153 народни представители, от които 133 бяха „за“, един беше против, а 19 се въздържаха. Срокът за предложения между първо и второ четене на законопроекта беше удължен от 7 на 14 дни.