Днес Европейската комисия прие делегиран акт и проект на предложение за акт за изпълнение на Съвета за изчисляване на вноските на банките съответно в националните фондове за преструктуриране и в Единния фонд за преструктуриране (IP/13/674).
Заместник-председателят Мишел Барние, който отговаря за вътрешния пазар и услугите, заяви: „В отговор на финансовата криза работихме усилено за подобряване на банковата система, така че в случай на проблеми банките сами да плащат за спасяването си, а не данъкоплатците. Приетите днес подробни правила за фондовете за преструктуриране, финансирани от банковия сектор, са важна стъпка към превръщането на тази идея в реалност. Избраният подход е справедлив, тъй като вноската на всяка банка ще зависи от нейния размер и рисков профил. Също така той е пропорционален, тъй като най-малките банки имат свой собствен адаптиран режим на плащане. Тези нови правила откриват и пътя към работещ Единен фонд за преструктуриране — ключов елемент на банковия съюз“.
С приетите днес текстове Комисията изпълнява мандата, получен от Европейския парламент и страните членки, да определи методологията за изчисляване на вноските на банките, за да се постигнат целевите равнища за фондовете за преструктуриране, определени от Директивата за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитни институции и инвестиционни посредници и от Регламента за Единен механизъм за преструктуриране.
За да се гарантира наличието на средносрочна финансова подкрепа, така че дадена банкада може да продължи да работи през периода на преструктуриране, органите по преструктуриране ще се нуждаят от ликвидност. За целта Директивата за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитни институции и инвестиционни посредници предвижда създаването на национални фондове за преструктуриране, в които всички банки трябва да правят вноски. Целевото равнище на тези средства е минимум 1 % от сумата на гарантираните депозити на всички институции, лицензирани на съответната територия към 31.12.2024 г. В банковия съюз Единният фонд за преструктуриране ще има и целево равнище от поне 1 % от сумата на гарантираните депозити на всички институции, лицензирани в еврозоната.
1. Делегиран акт, допълващ Директивата за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитни институции и инвестиционни посредници
С делегирания акт ще се определи колко ще трябва да плаща всяка кредитна институция в съответния национален фонд всяка година в зависимост от своя размер и рисков профил, като се посочва подробно:
(i) фиксираната част на вноската, основана на задълженията на институцията (като се изключат собствените средства и гарантираните депозити), която е отправна точка за определяне на вноската, така че колкото по-голяма е банката, по-голяма ще бъде и фиксираната част на вноската.
(ii) как основната вноска се коригира в съответствие с риска, който всяка институция носи. В предложението са включени редица показатели за риск, според които ще се оценява равнището на риска на всяка институция.
И накрая, в делегирания регламент се прилага принципът на пропорционалност, като се предвижда специален режим на плащане на еднократна обща сума за малки банки. Това отразява факта, че в повечето случаи малките институции имат по-нисък профил на риска и вероятността да използват фонда за преструктуриране е по-малка. Банките, които притежават 1 % от общите активи, ще плащат 0,3 % от общите вноски (в еврозоната)
2. Проект на предложение за акт за изпълнение на Съвета
За финансовите институции в банковия съюз Комисията изготви проект на акт за изпълнение на Съвета за уточняване на методологията за изчисляване на вноските въз основа на същите показатели за риск, използвани в приетия днес делегиран акт.
С този проект на текст се адаптира методологията към спецификите на една унифицирана система на вноски, събирани във фонда въз основа на дадено европейско целево равнище. В това отношение Единният фонд за преструктуриране ще бъде формиран от вноските на банките през осемгодишен преходен период, по време на който той ще се състои от национални подразделения.
Съгласно член 103, параграфи 7 и 8 от Директивата за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитни институции и инвестиционни посредници/, Комисията е упълномощена да приеме делегирани актове за определяне на подробни правила за всички 28 страни членки, така че техните органи по преструктуриране да могат да изчислят вноските на банките във фондовете по преструктуриране.
В рамките на банковия съюз (MEMO/14/294) националните фондове за преструктуриране, създадени съгласно Директивата за създаване на рамка за възстановяване и оздравяване на кредитни институции и инвестиционни посредници след 1 януари 2015 г., ще бъдат заменени от Единен фонд за преструктуриране след 1 януари 2016 г., а тези фондове постепенно ще се обединят.
Съгласно Регламент (ЕС) № 806/2014 (Регламент за Единния механизъм за преструктуриране) Съветът за преструктуриране (като единен орган по преструктуриране в рамките на банковия съюз) ще трябва да изчислява всяка година индивидуалните вноски на институциите, които попадат в обхвата на Единния механизъм за преструктуриране.
Съветът за преструктуриране ще прилага делегирания регламент на Комисията и акта за изпълнение на Съвета, които определят конкретни разпоредби за създаване на общ фонд на европейско равнище.
Тъй като съгласно регламента за Единния фонд за преструктуриране Комисията има правомощия да приеме предложение за акт за изпълнение на Съвета едва след 1 ноември 2014 г., днес Комисията приема проект на предложение за регламент за изпълнение на Съвета.
Съветът и Парламентът могат да направят възражения по делегирания акт в срок от 3 месеца, като той може да бъде удължен с още 3 месеца.
Комисията официално ще приеме предложението за акт за изпълнение на Съвета след 1 ноември. Актът ще трябва да бъде обсъден и приет от Съвета до края на годината.