Решение на съда в Люксембург относно обезщетение при картелни споразумения

eurosafeЕвропейският съд в Люксембург установи следното:
Когато наличието на картел накара конкурентите да увеличат цените си, е възможно от участниците в картела да се търси отговорност за причинените по този начин вреди. В такъв случай пострадалият може да поиска обезщетение дори без да има договорни отношения с участниците в картела.

 

Правото на Съюза забранява антиконкурентните споразумения. При това положение участващите в картел предприятия отговарят за вредите, които могат да претърпят други лица в резултат от нарушението на правото на конкуренцията.

През 2007 г. Комисията налага на групите Kone, Otis, Schindler и ThyssenKrupp глоба в общ размер от 992 милиона евро поради участието им в картели на пазара на услугите за монтаж и поддръжка на асансьори и ескалатори в Белгия, Германия, Люксембург и Нидерландия.

През 2008 г. австрийските органи също налагат глоби на няколко предприятия (сред които са Kone, Otis и Schindler), поради това че на австрийския пазар са задействали картел във връзка с посочените стоки. Този картел е имал за цел да гарантира на своите участници по- висока цена от тази, която биха могли да прилагат при нормални конкурентни условия.

OBB Infrastruktur AG (наричано по-нататък „OBB“), дъщерно дружество на австрийските железници, купува асансьори и ескалатори от нечленуващи в картела предприятия. То е поискало обезщетение за претърпени вреди от членовете на австрийския картел в размер на 1 839 239,74 EUR. Вредата произтича от обстоятелството, че доставчиците на OBB са определили по-висока цена от тази, която би се прилагала, ако картелът не съществуваше.

Сезиран със спора, Oberster Gerichtshof (Върховен съд, Австрия) отправя до Съда запитване дали може да се счита, че участниците в картела отговарят за вредите, които OBB твърди, че е претърпяло. Всъщност съгласно австрийското право обезщетението е невъзможно, тъй като вредите са причинени от решение на доставчика, който не е участвал в картела и е действал напълно правомерно.

В днешното си решение Съдът най-напред напомня, че полезното действие на забраната на антиконкурентните споразумения би било поставено под въпрос, ако субектите не могат да поискат обезщетение за вредите, причинени от нарушаването на правилата за конкуренция. В това отношение Съдът констатира, че всеки има право да иска обезщетение за претърпените от него вреди, когато е налице причинно-следствена връзка между твърдените вреди и съответния картел.

По-нататък Съдът констатира, че наличието на картела може да накара неучастващи в него дружества да увеличат цените си, за да ги адаптират към установената под влияние на

картела пазарна цена, с което няма как да не са наясно. Всъщност пазарната цена е едно от основните обстоятелства, които предприятието отчита при определяне на цената, на която предлага своите стоки или услуги.

В този смисъл, макар определянето на цена на предлагане да се счита за напълно самостоятелно решение на всяко предприятие, което не участва в картел, е възможно такова решение да е било взето при отчитане на изкривена от картела пазарна цена. Следователно, при положение че с оглед на обстоятелствата по случая, и по-специално на спецификите на съответния пазар, се установи, че картелът може да доведе до увеличаване на цените, прилагани от конкурентите, които не членуват в картела, пострадалите от това увеличаване на цените трябва да имат право да поискат от членовете на картела обезщетение за претърпените вреди.

С оглед на тези обстоятелства Съдът отбелязва, че правото на Съюза не допуска австрийското законодателство, което изисква във връзка с обезщетението за вреди, произтичащи от картел, по категоричен начин и независимо от специфичните обстоятелства по случая наличието на договорни отношения между пострадалия и участниците в картела.

Съд на Европейския съюз ПРЕССЪОБЩЕНИЕ № 79/14

Люксембург, 5 юни 2014 г.

Решение по дело C-557/12 Kone AG и др./OBB Infrastruktur AG

 

Пълният текст на съдебното решение може да прочетете ТУК

Вашият коментар