Парламентът прие на първо и второ четене промени в Закона за насърчаване на заетостта. Измененията коригират допуснато неизпълнение от страна на България на задълженията й по Договора за функционирането на Европейския съюз относно услугите на вътрешния пазар.
Европейската комисия счита, че със задължението за регистрация на всички посреднически договори, сключени с чуждестранни работодатели, предвидено от Закона, при ограничаване на срока на валидност на удостоверенията до 5 години, се ограничава по непропорционален начин свободата на установяване и на свободно предоставяне на услуги. С промените ще се отстранят констатираните от ЕК несъответствия, е записано в мотивите.
Отменя се регистрацията на посредническите договори, сключени с чуждестранен работодател/корабопритежател; въвежда се безсрочна регистрация за извършване на посредническа дейност по наемане на работа; регламентира се дейността за временно или еднократно предоставяне на посреднически услуги по заетостта в България.
Срокът за деклариране на промяна в статуса на регистрираните безработни лица ще се изчислява в работни, а не в календарни дни, приеха още депутатите. Разширява се обхвата на лицата, които могат да изпълняват функциите на наставник, с цел подобряване на достъпа на работодателите до насърчителните мерки за чиракуване. Предвижда се преподавателите от ЕС в средното или висшето училище да заплащат таксата, свързана с издаването на Единно разрешение за пребиваване и работа за тази категория лица.