Въвежда се забрана за въздушно пръскане на земеделски култури, освен в случаите, когато липсват други възможности за контрол на вредителите или когато въздействието върху здравето на хората и околната среда е очевидно по-малко в сравнение с наземното прилагане на продукти за растителна защита, предадоха от пресцентъра на Народното събрануе. Това е записано в Законопроект за защита на растенията, внесен от Министерския съвет, който парламентът обсъди и прие на първо четене.
В законопроекта е определен ред за движение, внос и износ на растенията и растителните продукти и за осъществяване на фитосанитарен контрол при транзитно преминаване и реекспорт.
Министърът на земеделието и храните ще може да разпорежда прилагане на спешни мерки при непосредствена опасност от разпространение на карантинни вредители. Определени са административни процедури за разрешаването, пускането на пазара и употребата на продукти за растителна защита, включително за паралелна търговия; за ограничена и контролирана употреба; за употреба при извършване на научноизследователска дейност и за употреба под формата на готов разтвор. Разгледан е редът за биологичното изпитване на растителнозащитните продукти; за тяхната търговия, преопаковане, съхранение и за съответния последващ контрол; за тяхното класифициране, категоризиране, опаковане, етикетиране, рекламиране и употреба; за пускането на пазара и употребата на семена за посев, третирани с продукти за растителна защита.
Предвидени са изискванията към лицата, работещи в селскостопанските аптеки като продавач-консултанти, лицата, боравещи с продукти за растителна защита от професионална категория, и лицата, извършващи фумигация и обеззаразяване, и третиране на семена за посев. Освен това е предвидено Министерският съвет да одобри Национален план за действие за устойчива употреба на пестициди. Определени са торовете, които не подлежат на регистрация. Маркировка „ЕО ТОР“ ще се поставя само в случаите, когато са изпълнени изискванията на Регламент /ЕО/ номер 2003/2003.