Представители на неправителствени организации поискаха да бъде въведено семейно подоходно облагане. Това стана на дискусия на тема „Нашата отговорност пред децата и младите хора”, организирана от Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание на 9 юли 2013 г, предадоха от пресцентъра на Народното събрание. В обсъждането участваха представители на студентски, младежки и родителски организации, както и на неправителствени организации, защитаващи правата на децата.
Председателят на Комисията по труда и социалната политика Корнелия Нинова представи пред участниците във форума пакета от мерки, по които работи комисията – за увеличаване на младежката заетост, на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, на помощите за първокласници и на енергийните помощи. Тя отбеляза, че увеличението на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст засяга 40 хиляди майки, а повишаването на еднократната помощ за първокласниците – минимум 45 хиляди деца. Със социалния пакет от мерки, предприети от парламента и правителството, се подпомагат около 900 хиляди семейства, добави Корнелия Нинова и уточни, че за изпълнението му не се изисква актуализация на бюджета.
Корнелия Нинова припомни, че от Коалиция за България са поели ангажимент за въвеждане на семейно подоходно облагане и ще водят тази дискусия в рамките на бюджета за 2014 г.
Кристина Милтенова, председател на Инициативния комитет „За повече грижи за децата в България“, оцени като положителна мярка увеличаването на обезщетението за отглеждане на малко дете от 240 на 310 лева. Тя поиска да има облекчения на цените на лекарствата за деца.
На България й липсва интегрирана политика в интерес на детето и семейството, заяви на форума Георги Апостолов, член на Управителния съвет на Националната мрежа за децата. По думите му проблемите няма да се решат с еднократни, спешни мерки.
Представителите на студентски и младежки организации поставиха въпроси, свързани с връзката между образованието и бизнеса и по конкретно с обвързване на образователната система с нуждите на икономиката. Те настояват за повече практическа насоченост на обучението в българските университети.
В края на дискусията Корнелия Нинова обобщи 9 теми, които общественият съвет към Комисията по труда и социалната политика ще обсъди с гражданските структури в следващите месеци. Поставените от неправителствените организации въпроси, касаят компетенциите на различни институции – правителство, общини, законодателна власт, отбеляза тя и добави, че е съвсем естествено Народното събрание да бъде центърът, където различните институции обсъждат бъдещите решения.
Председателят на Комисията по труда и социалната политика предложи следващото заседание да бъде до края на юли, на него да бъде поканен министърът на труда и социалната политика и да бъдат обсъдени ефектът от усвояване на европейските средства по ОП „Развитие на човешките ресурси“, евросредствата за България за следващия програмен период до 2020 г., готовността за усвояване на 100 млн. евро за младежка заетост, борбата със сивия сектор и стандартът за работа на социалните работници. На следващи заседания ще се обсъдят темите здравеопазване и образование и по-конкретно цените на лекарствата за деца, детско здравеопазване, професионално средно образование, обвързване на висшето образование с икономиката.