Парламентът извърши промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол

430x287При неизпълнение в срок на задължения по приватизационни договори държавата има право да учредява законна ипотека и да налага обезпечителни мерки върху имуществото на приватизираното дружество. Това предвидиха депутатите с промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, приет на първо четене в пленарната зала.

 

 

Вносител е Министерският съвет. Отменя се сегашната разпоредба, според която за приватизационни договори, по които има неизпълнени в срок задължения, Изпълнителният съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, съответно органите по приватизация, да могат да предприемат необходимите действия за учредяване на законна ипотека или налагане на обезпечителни мерки / в съответствие с Гражданския процесуален кодекс/ върху имуществото на раздържавеното дружество и върху имуществото на купувача.

Отмяната няма да лиши държавата от възможността при неизпълнение от насрещната страна на поети приватизационни задължения да търси обезпечение на вземанията си, защото материята е уредена в допълнителните разпоредби на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, посочва вносителят.

В тях е записано, че за обезпечаване изпълнението на задължения по приватизационен договор органите за приватизация, съответно АПСК, могат да предприемат необходимите действия за учредяване на ипотека, залог или друго обезпечение, като ипотеката може да бъде само законна.

Вашият коментар