Отпадане на имунитета на кандидат-депутатите обмисля временната комисия за изготвяне на проект за нов Изборен кодекс, съобщиха от пресцентъра на парламента. На заседанието си на 4 юли 2013 г. председателят на комисията Мая Манолова посочи, че България е единствената европейска страна, в която съществува такъв имунитет. Тя отбеляза, че в тази посока са и препоръките на Групата на държавите, борещи се срещу корупцията /ГРЕКО/.
Мая Манолова представи пред комисията предложенията на граждански организации. Едно от тях е намаляване или пълно премахване на депозита за участие в изборите и преминаването към едностепенна регистрация, вместо сегашната двустепенна. Четин Казак от ДПС отбеляза, че трябва да се правят разумни стъпки и не може да няма какъвто и да бил депозит. Според него трябва да има определен залог като знак за сериозност и ангажираност. Членовете на комисията коментираха, че може депозитът за партиите да бъде намален на 2500, коалициите да плащат 5000 лева, а инициативните комитети – символичната сума до 500 лева.
Друга дискутирана тема бяха подписите, изисквани за регистрация и мнението беше, че подписите могат да се намалят до 2500 за партии, а за независимите – до един процент от избирателите в определен район, но не повече от 1000.
Сред предложенията, направени от гражданските организации, бяха и да се въведат изискванията за депутатите – да имат висше образование, опит в обществени и политически структури, да са известни с моралните си качества и работоспособност.
На заседанието на комисията бяха изслушани и представители на ЦИК за проблемите при прилагането на Изборния кодекс, включително при организацията и произвеждането на президентските, местните и парламентарните избори, както и предложения за промени в изборното законодателство.