Парламентът прие на първо четене проекта за държавен бюджет за 2013 г.

Парламентът прие на първо четене проекта за държавен бюджет за 2013 г. „За“ гласуваха 122 депутати, „против“ бяха 60, нямаше „въздържал се“. Бюджета подкрепиха ПГ на ПП ГЕРБ и независими народни представители, а ПГ на БСП, ПГ на ДПС, ПГ на Синята коалиция и ПГ на Партия Атака гласуваха против. Дебатите в пленарната зала продължиха близо шест часа. Това предадоха от пресцентъра на Народното събрание.

 

 

 

апазване на финансовата стабилност и борба с бедността са целите на Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2013 г., който парламентът обсъжда на първо четене. В момента парламентарните комисии представят в пленарната зала докладите си по проектобюджета. За 2013 г. растежът на БВП се очаква да достигне 1,9 процента, а планираният дефицит е 1,3 процента от прогнозния БВП. Вноската в общия бюджет на Европейския съюз е 908,2 млн. лв. или с 12,5 млн. лв. повече при запазен относителен дял 1,1 процента от БВП. През 2013 г. се предвижда размерът на приходите по Консолидираната фискална програма да бъде 30 589 600 000 лв. /37,5 процента от БВП/ при номинален растеж 1 837 600 000 лв. спрямо програмата за 2012 година.

Акцент в Бюджет 2013 е намаляването на бедността, като за тази цел от 1 януари 2013 г. ще се повиши минималната работна заплата от 290 лв. на 310 лв., а от 1 април ще се увеличи размерът на пенсиите средно с 9,3 процента. Запазват се и нивата за временна подкрепа за работници, които са с временна нетрудоспособност или са загубили работните си места.

Бюджет 2013 като послание изразява три основни акцента – продължаване на политиката на фискална консолидация, което ще осигури запазването на макроикономическата и финансовата стабилност на страната; приоритизиране на разходите към сектори, които насърчават икономическия растеж; борба с бедността и защита на най-уязвимите слоеве от населението, посочват от Министерството на финансите. Приоритетите са насочени към справяне с най-важните икономически и социални предизвикателства пред страната чрез създаване на икономически условия за стимулиране на икономическия растеж и повишаване на заетостта. Данъчно-осигурителната политика през 2013 г. предвижда запазване на ставките при преките данъци, създавайки по този начин предпоставки за възстановяване на обема на преките чуждестранни инвестиции и намаляване на дела на сивата икономика.

Вашият коментар