Адвокатски дружества от страни-членки на Европейския съюз могат да създават свои клонове в България. Това беше решено при окончателното приемане на второ четене на промени в Закона за адвокатурата, съобщиха от пресцентъра на парламента. Група адвокати от Европейския съюз, трайно пребиваващи на територията на страната, може да се установи като адвокатско дружество, е записано в промените.
В адвокатското дружество могат да членуват самостоятелно или съвместно местни адвокати и адвокати от Европейския съюз, трайно установени в страната ни. Временното преустановяване на упражняването на адвокатска професия, както и възобновяването му се вписват в регистрите на адвокатската колегия, както и в Единния регистър на адвокатите, съответно в Единния регистър на чуждестранните адвокати въз основа на заявление.
Адвокатите от ЕС имат свободен достъп и могат да правят справки по дела, да получават копия от книжа и сведения с предимство в съда, органите на досъдебното производство, административните органи и други служби в страната, и навсякъде, където е необходимо. С тези права се ползва и адвокатът от ЕС, временно упражняващ адвокатската професия на територията на страната, след представяне на пълномощно от доверителя и удостоверение. Местни адвокати и адвокатски дружества и адвокати и група повереници от ЕС, трайно установени на наша територия или временно упражняващи професията, могат да обединяват дейността си чрез договор за съдружие.