ЕК предлага нови правомощия за банков надзор за ЕЦБ като част от банковия съюз

Европейската комисия  предложи днес Европейският банков орган (ЕБО) да разработи единен наръчник за надзор, за да се запази целостта на единния пазар и да се осигури съгласуваност в банковия надзор за всички 27 държави — членки на ЕС.

 

 

Комисията призовава Съвета и Европейския парламент да приемат предложените днес регламенти до края на 2012 г. заедно с останалите три компонента на интегрирания „банков съюз“ ― единна нормативна уредба под формата на директива и регламент за капиталовите изисквания (вж. IP/11/195), хармонизирани схеми за защита на депозитите (вж. IP/10/918) и единна европейска рамка за възстановяване и оздравяване (вж. IP/12/570).

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви: „Днес Комисията представи предложения за единен европейски надзорен механизъм, които са важна стъпка към създаването на банков съюз. Тази нова система, в чиито център стои Европейската централна банка и в която участват националните надзорни органи, ще възстанови доверието в надзора на всички банки в еврозоната. Европейският парламент, от своя страна, ще играе ключова роля за осигуряването на демократичен контрол. Трябва да приемем като първостепенна задача създаването на европейски надзорен орган до началото на другата година. Това ще ни позволи и да вземем решения за използването на европейски защитни механизми за рекапитализирането на банките“.

Конкретни надзорни задачи ще бъдат прехвърлени на европейско равнище в еврозоната, особено тези с ключово значение за запазване на финансовата стабилност и разкриване на рисковете за жизнеспособността на банките. ЕЦБ ще отговаря за задачи като лицензирането на кредитните институции и контрола върху спазването на изискванията за капиталова адекватност, ниво на ливъридж и ликвидност и ще провежда надзора на финансовите конгломерати. ЕЦБ ще е в състояние да се намесва на ранен етап, когато дадена банка нарушава или има опасност да наруши регулаторните изисквания за капиталова адекватност, като задължава банките да предприемат коригиращи мерки.

ЕЦБ ще си сътрудничи с ЕБО в рамките на Европейската система за финансов надзор. Ролята на ЕБО ще е подобна на настоящата му роля: той ще продължи с разработването на единна нормативна уредба на ЕС, приложима към всички 27 държави членки, и ще следи надзорните практики да са съгласувани в целия Съюз.

За трансграничните банки с дейност във и извън държавите членки, участващи в ЕНМ, ще продължат да съществуват действащите в момента национални процедури по координация в страната на произход и в приемащата страна. В рамките на поетите от ЕЦБ надзорни задачи, тя ще изпълнява функциите на органите в страната на произход и в приемащата страна за всички участващи държави членки.

Комисията предлага ЕНМ да се въведе до 1 януари 2013 г. Предвиденият преходен период ще позволи плавно преминаване към новия механизъм. Най-напред от 1 януари 2013 г. ЕЦБ ще може да реши да поеме пълна отговорност за надзора над всяка кредитна институция, особено над получилите или поискалите публично финансиране. От 1 юли 2013 г. всички банки с голямо системно значение ще бъдат поставени под надзора на ЕЦБ. Преходният период следва да завърши на 1 януари 2014 г., когато ЕНМ ще обхване всички банки.

Вашият коментар