Хижи и спортни обекти ще могат да се отдават под наем на фондации и федерации

Хижи и спортни обекти и с национално значение вече да могат да се отдават под наем на фондации и спортни федерации, предвиждат промени в Закона за физическото възпитание и спорта, одобрени на първо четене от Народното събрание. Облекчава се режимът за преотстъпване на спортните обекти на спортни клубове и федерации, като това вече няма да става с търг или конкурс, а чрез преотстъпване на право на ползване.

 

Процедурата за преотстъпване на право на ползване би могла да отпадне между първо и второ четене заради процедурите за тези обекти, приети вече в Закона за публично-частното партньорство.

Освен предоставянето на спортни обекти на публично-частно партньорство под наем или на концесия, или само за ползване по всички текстове с един параграф се вкарват и така наречените „обекти за социален туризъм“. Такива обекти са туристическите хижи, които от повече от седемдесет години се стопанисват от Българския туристически съюз . Според някои депутати  става въпрос за някои хижи, които са по-атрактивни, по близо до големите градове, които най-вероятно ще се превърнат или в увеселителни центрове или в спа хотели. От Българския туристически съюз отдавна се оплакват от сериозен натиск от страна на бизнесмени да присвоят някои от по-атрактивните планински хижи.

Не беше обявена обаче промяна в текста, позволяващ отдаването под наем на национално значими обекти. Досега в закона това беше забранено, както и преотстъпването на национални спортни обекти и хижи, които бяха изброени в два списъка. Сега забраната за преотстъпването отпада и остава само тази за приватизация.

Приетите промени означават, че обекти като Националния стадион „Васил Левски“, комплекса „Диана“, колодрума „Сердика“, тенис зала „София“ и други ще могат да се управляват и с тях да се разпореждат фондации, работещи в съответните сфери или от спортни федерации.

Така ще могат да бъдат преотстъпени и досега защитените от отдаване под наем хижи като Национален пещерен дом – с. Карлуково, хижа „Плевен“ – Стара планина, хижа „Здравец“ – пл. Родопи, хижа „Пионерска“ – пл. Рила, и хижа „Седемте езера“ – пл. Рила.

От забраните отпадат още над 10 спортни обекта, класифицирани с национално значение, като Зимния дворец в София, Двореца на културата и спорта във Варна, комплекса в Белмекен, зала „Фестивална“ и др. Тези обекти ще могат да се дават под наем за 10 години.

Досега хижите по принцип пък не можеше да се дават под наем, а само по реда на Закона за концесиите. Сега това става възможно, като за обектите, които са публична държавна и общинска собственост, ще могат да кандидатстват юридически лица с нестопанска цел, а за тези частна държавна и общинска собственост – само спортните федерации и клубове.

Туристическите дружества обаче ще могат да взимат чрез право на ползване хижи както публична, така и частна държавна и общинска собственост.

Измененията предвиждат нова процедура за преотстъпване на спортните обекти и съоръжения – държавна и общинска собственост, чрез право на ползване на спортни клубове и спортни федерации. Правото ще се учредява срещу представена финансово обезпечена инвестиционна програма за поддръжка, развитие и модернизация на спортните обекти и съоръжения.

Тези договори ще са за 20 години, а правото на ползване може да се предостави и без търг или конкурс, ако това бъде взето като решение от собственика на обекта – държавата или общините. По този ред ще могат да се преотстъпват и хижи на туристически дружества.

Вашият коментар